Du er her: Forside Skipsbygging Stålskipsverft AS Trondhjems Mek Verksted, Trondheim

AS Trondhjems Mek Verksted, Trondheim

Utlagt av Per Sundfær

A/S Trondhjems mekaniske Værksted fra 1843 til det stengte i 1983.
Fabrikken ved Nidelven 1843-1872,
A/S Trondhjems mekaniske Værksted 1872-1973,
Trondhjems mekaniske Verksted A/S 1973-1980,
Aker-Trøndelag A/S 1980-1983.

Bygg nr:

Navn

Skipstype

Tonn/
lengde

Levert

Rederi

1

ds NIDELVEN

Pass.-last

102’

01.11.1850

I/S Nidelven, Trondhjem

2

ds INDHERRED

Pass.-last

120’

6-1856

Indherred D/S-selskab, Levanger

3

ds ODIN

Pass.-last

81 brt

6-1861

Jemtlands Kommunikations A/S, Östersund, Sverige

4

ds THOR

Pass.-last

80 brt

10-1860

Jemtlands Kommunikations A/S, Östersund, Sverige

5

ds FREY

Pass.-last

80 brt

10-1861

Jemtlands Kommunikations A/S, Östersund, Sverige

6

ds PLAUGEN

Mudringsapp.

45 brt

1-1864

Trondhjems by havnevesen

7

ds BILBAO

Pass.-slupp

15 brt

5-1866

Konsul H. Christian Johnsen, Kristiansund

8

ds PORTUGALETTE

Pass.-Slupp

15 brt

5-1866

Konsul H. Christian Johnsen, Kristiansund

9

ds INDHERRED

Pass.-last

65 kl

4-1867

Indherred D/S-selskab, Levanger

10

ds LODDEN

Føringsbåt

95 brt

4-1867

Konsul Anton Holmboe, Vardø

11

ds KRISTIANSUND BRANDSPRØITE

Brannsprøyte

13 brt

11-1867

Kristiansund by

12

ds HELGELAND

Pass.-last

52 brt

10.12.1867

Det Helgelandske D/S-selskab, Søvik

13

ds TRAFIK

Stykkgods

?

12- 1868

H. Dahl og H. T. Knudtzon, Vardø

14

ds TRONDHJEMS DAMPSPRØITE

Brannsprøyte

13 brt

6-1868

Trondhjems by

15

ds VARANGER

Pass.-last

45 brt

5-1868

Hermann R. Klæboe Dahl, Vadsø

16

ds NEA

Pass.-last

28 brt

7-1870

S. Dahl & T. Wangberg, Trondhjem

17

ds NOR

Pass.-last

158 brt

01.09.1870

Hammerfest D/S-selskab, Hammerfest

18

ds HARALD HAARFAGRE

Pass.-last

328 brt

13.09.1871

Det Nordenfjeldske D/S-selskab, Trondhjem

19

ds KONG EYSTEIN

Pass.-last

303 brt

3-1872

Det Nordenfjeldske D/S-selskab, Trondhjem

20

ds MOLDE

Pass.-last

70 brt

1872

Reservens Actieselskab, Molde

21

ds AGDANÆS

Stykkgods

280 brt

11-1872

I/S Dampskibet Agdanæs (S. A. Weidemann), Trondhjem

22

ds FORRA

Pass.-taubåt

24 brt

1872

Peder Jensen & Co., Trondhjem

23

ds CARL XV

Pass.-last

80 brt

9-1873

Storsjöens Ångbåtsbolag
(G. Erikson, Qvitsle), Östersund

24

ds AALESUND

Pass.-last

55 brt

7-1873

Nye Søndmør-Romsdalske D/S-selskab, Aalesund

25

ds LYNGDAL

Pass.-last

67 brt

3-1873

Farsunds D/S-selskab, Farsund

26

ds GRØTØ

Føringsbåt

75 brt

12- 1873

Arnt Schønnings Sønner, Grøtø/Bodø

27

ds NIDAROS

Pass.-last

90 brt

5-1874

A/S Ut-trøndelagen Dampbåtsamlag (B. Arnet & H. F. Bachke), Trondhjem

28

ds ORKLA

Pass.-last

106 brt

11-1874

Det Ørkedalske D/S-selskab, Trondhjem

29

ds FRIER

Taubåt

38 brt

6-1874

I/S Samson, Porsgrund

30

ds ÖRING

Taubåt

35 brt

03.04.1874

Gustaf Ericsson, Östersund

31

ds MANDAL

Pass.-last

96 brt

5-1874

Mandal og Omegns D/S-selskab, Mandal

32

ds SENJEN

Pass.-last

111 brt

8-1875

Troms Amts D/S-selskab, Tromsø

33

ds GRAVDAL

Stykkgods

42 brt

5-1876

A. Kalland, Florø

34

ds TORDENSKJOLD

Pass.-last

150 brt

31.10.1876

Det Oplandske D/S-selskab, Hamar

35

ds VARANGER

Pass.-last

113 brt

7-1876

A. & L. Brodtkorp, Vadsø

36

ds EXPRESS

Pass.

30 brt

1877

Tallak Mathiesen, Bergen

37

ds JØLSTER

Pass.-last

48 brt

9- 1878

A. Johannessen, Trondhjem

38

ds FRAM

Pass.-slupp

7 brt

1878

Kristiansund D/S-selskab, Kristiansund

39

ds EINAR

Pass.-last

47 brt

11-1880

I. C. Piene & Søn, Trondhjem

40

ds TROLLA

Pass.-last

18 brt

1880

A. Johannessen, Trondhjem

41

ds SJØDAMPSPRØITE NR. 2

Brannsprøyte-isbryter

35 brt

1880

Trondhjem by

42

ds KIBERG

Hvalfanger

77 brt

3-1883

Kiberg Hvalfangerselskab, Trondhjem

43

ds NIDAROS

Hvalfanger

77 brt

5-1883

Kiberg Hvalfangerselskab, Trondhjem

44

ds KRYSTAL

Stykkgods

486 brt

1-1885

T. M. Wiborg, Kragerø

45

ds BONDEN

Pass.-last

63 brt

6-1885

Snaasen D/S-selskab, Stenkjær

46

ds THOMAS ANGELL

Taubåt

51 brt

1885

Johan Dahl, Trondhjem

47

ds CONRAD LANGAARD

Reisendebåt

33 brt

6-1888

Conrad Langaard, Kristiania

48

ds HARSTAD

Føringsbåt

127 brt

3-1889

Haalogalands D/S-selskab, Harstad

49

ds LAXEN

Inspeksjonsfartøy

30 brt

1-1889

M. Thams, Trondhjem

50

ds ERIK JARL

Pass.-last

156 brt

8-1889

Stenkjær D/S-selskab, Stenkjær

51

ds JOTUNHEIM

Pass.-last

342 brt

4-1890

Sogns D/S-selskab, Bergen

52

ds LIFJELD

Stykkgods

168 brt

7-1890

I/S ved kaptein Bech, Skien

53

ds SANDHORNET

Pass.-last

112 brt

11-1890

D/S-selskabet Sandhornet (R. M. Schølberg), Bodø

54

ds TERNEN

Taubåt

40 brt

12-1890

Jacob Olsen, Bergen

55

ds VAAGAR

Agnforsyningsbåt

50 brt

3-1891

O. J. Kaarbø, Svolvær

56

ds EIRA

Pass.-last

89 brt

8-1891

Romsdals D/S-selskab, Molde

57

ds KVIK

Pass.-last

29 brt

7-1891

H. Gaustad & J. Dahl, Trondhjem

58

ds NAUMA

Pass.-last

160 brt

1-1891

Namsos D/S-selskab, Namsos

59

ds TRYG

Taubåt

29 brt

11-1891

Carl J. Asbjørnsen, Bergen

60

ds REIN

Pass.-last

131 brt

3-1892

A/S Uttrøndelagens Dampbaatsamlag, Trondhjem

61

ds VÆRDALEN

Pass.-last

75 brt

4-1892

A/S Værdalsbruket
(N. Jenssen & Sønner), Værdal

62

ds LEVANGER

Pass.-last

107 brt

4-1892

Levanger D/S-selskab, Levanger

63

ds HADSEL

Pass.-last

302 brt

6-1894

Vesteraalens D/S-selskab, Stokmarknes

64

ds SULITJELMA I

Taubåt

12 brt

7-1892

Sulitjelma Aktiebolag, Bodø

65

ds Kranskip

Mine- og kranskip

65 brt

4-1894

Den Norske Marine, Horten

66

ds PATRULJEBÅT I

Patruljebåt

39 brt

4-1894

Den Norske Marine, Horten

67

ds PATRULJEBÅT II

Patruljebåt

39 brt

4-1894

Den Norske Marine, Horten

68

ds SLUK

Brannsprøyte

28 brt

1893

Kristiansund by

69

ds TRONDENÆS

Pass.-last

255 brt

8-1894

A/S Tromsø Amts D/S-selskab, Tromsø

70

ds GUNNAR BERG

Agnforsyningsbåt

35 brt

2-1895

O. J. Kaarbø, Svolvær

71

ds HANS EGDE

Agnforsyningsbåt

35 brt

2-1895

O. J. Kaarbø, Harstad

72

ds HJØRUNDFJORD

Pass.-last

84 brt

3-1895

Det Søndmør-Romsdalske D/S-selskab, Aalesund

73

ds ERLING JARL

Hurtigruteskip

677 brt

12-1895

Det Nordenfjeldske D/S-selskab, Trondhjem

74

ds LYN

Torpedobåt

48 brt

1896

Den Norske Marine, Horten

75

ds BLINK

Torpedobåt

48 brt

1896

Den Norske Marine, Horten

76

ds SIVERT NIELSEN

Pass.-last

234 brt

9-1896

Saltens D/S-selskab, Bodø

77

ds EIKISDAL

Pass. innsjøbåt

15 brt

05.10.1896

Det Ejkisdalske D/S-selskab, Eikisfjord

78

ds BYGDØ

Pass.-last

139 brt

8-1897

Bygdø Nye D/S-selskab, Kristiania

79

ds SENJEN

Pass.-last

273 brt

12-1897

A/S Troms Amts D/S-selskab, Tromsø

80

ds RØST

Pass.-last

290 brt

6-1898

A/S Vesteraalens D/S-selskab, Stokmarknes

81

ds C. F. JOHANNESSEN

Reisendebåt

42 brt

7-1898

Carl F. Johannessen, Kristiania

82

ds NORDLAND

Stykkgods

726 brt

1-1899

A/S Vesteraalens D/S-selskab, Stokmarknes

83

ds OTTO SVERDRUP

Pass.-last

196 brt

1-1899

Indherreds Forenede D/S-selskab, Stenkjær

84

ds ORKDAL

Pass.-last

152 brt

5-1899

Det Ørkedalske D/S-selskab, Trondhjem

85

ds FROSTA

Pass.-last

113 brt

24.02.1899

Frosta D/S-selskab, Trondhjem

86

ds MALANGEN

Pass.-last

275 brt

8-1899

A/S Troms Amts D/S-selskab, Tromsø

87

ds SOLSTRAND

Pass.-last

186 brt

9-1899

Midthordlandske D/S-selskab, Bergen

88

ds BAUTA

Stykkgods

732 brt

6-1900

William Hansen, Bergen

89

ds NANNA

Stykkgods

1.126 brt

9-1900

Johan Chr. Giertsen, Bergen

90

ds VIKINGEN

Pass.-last

421 brt

05.05.1900

Det Hardanger-Sundhordlandske D/S-selskab, Bergen

91

ds BALDER

Stykkgods

1.125 brt

3-1901

Johan Chr. Giertsen, Bergen

92

ds TRONDENÆS

Pass.-last

305 brt

1-1901

A/S Troms Amts D/S-selskab, Tromsø

93

ds DRAUPNER

Stykkgods

1.126 brt

05.06.1901

Johan Chr. Giertsen, Bergen

94

ds THOR

Taubåt

39 brt

7-1901

Trondhjems Lægterkompagni, Trondhjem

95

ds CEDERIC

Stykkgods

1.128 brt

12-1901

A/S D/S Cederic (Alb. W. Selmer), Trondhjem

96

ds AASTA

Stykkgods

1.146 brt

26.06.1902

Didrik Ellerhusen, Bergen

97

ds LODALEN

Pass. innsjøbåt

15 brt

6-1902

Lodølens Dampbåtlag, Loen

98

ds OLAF

Fiskebåt

63 brt

8-1902

A/S Skjerva (Oscar Olsen), Aalesund

99

ds SURNA

Fiskebåt

63 brt

8-1901

Br. Mogstad& Co., Aalesund

100

ds RAPID

Fiskebåt

63 brt

10-1902

Bernhard M. Thalberg, Aalesund

101

ds BALDWIN

Stykkgods

1.130 brt

3-1903

A/S D/S Baldwin (Alb. W. Selmer), Trondhjem

102

ds BJØRN

Fiskebåt

63 brt

10-1902

Emil T. Rasmossen, Aalesund

103

ds MYLINGEN

Agnforsyningsbåt

119 brt

3-1903

Hammerfest Kulkompagni (Petter Sellæg), Hammerfest

104

ds STORHEIA

Lekter

101 brt

3-1903

I. C. Piene & Søn, Trondhjem

105

ds RUNDØ

Stykkgods

1.135 brt

8-1903

P. A. Musæus, Aalesund

106

ds BJARNE

Fiskebåt

63 brt

4-1903

Oscar Larsen, Aalesund

107

ds REIDULV

Fiskebåt

63 brt

4-1903

Oscar Larsen, Aalesund

108

ds JANE

Stykkgods

772 brt

11-1903

A/B J. N. Sanne, Uddevalla, Sverige

109

ds STOREGUT

Taubåt

168 brt

10-1903

A/S Langesundsfjorden Buxer-D/S (Finn C. Knudsen), Porsgrund

110

ds KONG ERIK

Pass.-last

920 brt

1-1904

Det Nordenfjeldske D/S-selskab, Trondhjem

111

ds CASTOR

Stykkgods

1.345 brt

7-1904

A/S Tunsberghus (Pedersen & Bugge), Tønsberg

112

ds NAMSOS

Pass.-last

432 brt

4-1904

Indherreds Aktie-D/S-selskab, Stenkjær

113

ds KARMSUND

Pass.-last

253 brt

9-1904

Haugesund D/S-selskab, Haugesund

114

ds TURID

Stykkgods

1.126 brt

1-1905

A/S D/S Turid (Bachke & Co.), Trondhjem

115

ds PARAT

Dykkerskip

141 brt

4-1905

Det Nordenfjeldske Dykkerselskab, Trondhjem

116

ds WILFRED

Stykkgods

1.121 brt

5-1905

A/S D/S Wilfred (Alb. W. Selmer), Trondhjem

117

ds SKJERVØ

Pass.-last

331 brt

4-1905

A/S Troms Amts D/S-selskab, Tromsø

118

ds FARMAND

Pass.-last

169 brt

6-1905

A/S Stenkjær D/S-selskab, Stenkjær

119

ds LODØLEN

Pass.-last innsjøbåt

19 brt

6-1905

Lodølens Dampbåtlag, Loen

120

ds STANDARD

Stykkgods

1.397 brt

12-1905

D/S Østlandske Lloyd (R. Andvord), Kristiania

121

ds ALTEN

Pass.-last

259 brt

2-1906

Det Nordenfjeldske D/S-selskab, Trondhjem

122

ds DOVRE

Stykkgods

1.181 brt

5-1906

D/S A/S Dovre (Andreas Gjersøe), Trondhjem

123

ds TORDENSKJOLD

Pass.-last

921 brt

3-1906

Det Nordenfjeldske D/S-selskab, Trondhjem

124

ds HANSA

Stykkgods

1.125 brt

8-1906

William Hansen, Bergen

125

ds HAAKON VII

Pass.-last

1.347 brt

5-1907

Det Nordenfjeldske D/S-selskab, Trondhjem

126

ds BJARKØ

Pass.-last

286 brt

5-1907

A/S Troms Amts D/S-selskab, Tromsø

127

ds IVANHOE

Stykkgods

1.136 brt

8-1907

A/S D/S Ivanhoe (Alb. W. Selmer), Trondhjem

128

ds INGER

Stykkgods

1.135 brt

9-1907

A/S D/S Inger (Bachke & Co.), Trondhjem

129

ds ULLENSVANG

Pass.-last

469 brt

11-1907

Hardanger sundhordlandske D/S-selskab, Bergen

130

ds AZIRA

Stykkgods

1.144 brt

12-1907

Halfdan Grønsdal, Bergen

131

ds TROMSØ

Pass.-last

238 brt

3-1908

A/S Troms Amts D/S-selskab, Tromsø

132

ds ORKLA

Pass.-last

251

5-1908

Communications A/S (Chr. Salvesen & Chr. Thams), Thamshavn

133

ds ODIN

Taubåt

158 brt

7-1908

Trondhjems Lægterkompagni, Trondhjem

134

ds NIDELVEN

Pass.-last

1.262 brt

11-1908

Det Nordenfjeldske D/S-selskab, Trondhjem

135

ds NIDAROS

Dykkerskip

313 brt

1-1909

Det Nordenfjeldske Dykkerselskab, Trondhjem

136

ds RICHARD WITH

Pass.-last

905 brt

6-1909

A/S Vesteraalens D/S-selskab, Storkmarknes

137

ds SVEIN JARL

Stykkgods

1.135 brt

4-1909

Det Nordenfjeldske D/S-selskab, Trondhjem

138

ds DRIVA

Pass.-last

285 brt

8-1909

Nordmøre D/S-selskab, Kristiansund

139

ds KYSTEN

Pass.-last

292 brt

09.11.1909

Namsos D/S-selskab, Namsos

140

ds GURTH

Stykkgods

1.340 brt

4-1910

A/S D/S Gurth (Alb. W. Selmer), Trondhjem

141

ds MILDRID

Stykkgods

1.448 brt

7-1910

A/S D/S Mildrid (Bachke & Co.), Trondhjem

142

ds SØRØ

Pass.-last

492 brt

6-1910

Det Nordenfjeldske D/S-selskab, Trondhjem

143

ds KONG GUDRØD

Pass.-last

1.091 brt

 

Det Nordenfjeldske D/S-selskab, Trondhjem

144

ds MAUR

Stykkgods

1.099 brt

3-1911

Thorvald Hansen, Lyngør

145

ds ROLF JARL

Stykkgods

1.265 brt

6-1911

Det Nordenfjeldske D/S-selskab, Trondhjem

146

ds LISKEN

Stykkgods

1.105 brt

10-1911

William Hansen, Bergen

147

ds ØGER

Taubåt

66 brt

6-1911

Trondhjems Lægterkompagni, Trondhjem

148

ds HERDIS

Stykkgods

1.156 brt

12-1911

A/S D/S Herdis (Bachke & Co.), Trondhjem

149

ds FRØYA

Pass.-last

285 brt

3-1912

Fosen Aktie-D/S-selskab, Trondhjem

150

ds SKAGEN

Pass.-last

778 brt

7-1912

A/S Christiansands D/S-selskab, Kristiansand

151

ds FINMARKEN

Pass.-last

987 brt

9-1912

A/S Vesteraalens D/S-selskab, Stokmarknes

152

ds GJESØ

Stykkgods

1.094 brt

11-1912

A/S Sørlandet (Engelbrethsen & Henriksen), Arendal

153

ds ROALD JARL

Stykkgods

1.404 brt

3-1913

Det Nordenfjeldske D/S-selskab, Trondhjem

154

ds VIVAT

Stykkgods

1.098 brt

5-1913

A/S Vivat (Peder Johannessen), Tønsberg

155

ds ARNFINN JARL

Stykkgods

1.097 brt

8-1913

Det Nordenfjeldske D/S-selskab, Trondhjem

156

ds CONSUL BRATT

Stykkgods

1.116 brt

11-1913

Adolf Bratt & Co., Göteborg, Sverige

157

ds PORTIA

Stykkgods

1.127 brt

05.02.1914

D/S A/S Portia (J. Lund & Co.), Bergen

158

ds ALVØ

Stykkgods

1.097 brt

8-1914

A/S Sørlandet (Engelbrethsen & Henriksen), Arendal

159

ds STAVANGER I

Pass.-last

718 brt

7-1914

Det Stavangerske S/S-selskab, Stavanger

160

ds VENERSBORG

Stykkgods

1.075 brt

11-1914

Arthur Du Rietz, Göteborg, Sverige

161

ds SKULD

Stykkgods

1.101 brt

3-1915

D/S Skuld A/S (Nils Bull), Tønsberg

162

ds STARGARD

Stykkgods

1.113 brt

6-1915

D/S A/S Stargard (J. B. Stang), Kristiania

163

ds REMUS

Stykkgods

1.116 brt

9-1915

D/S Remus A/S (A. O. Lindvig), Kristiania

164

ds SKOG

Stykkgods

1.124 brt

12-1915

A/S Sjøfart (S. O. Stray & Co.), Kristiansand

165

ds DYRØ

Pass.-last

372 brt

6-1915

A/S Troms Amts D/S-selskab, Tromsø

166

ds RØISHEIM

Stykkgods

1.891 brt

12-1917

D/S A/S Røisheim (Erling Lund), Kristiania

167

ds FAGER

Stykkgods

1.121 brt

4-1916

L. Severin Skougaard, Kristiania

168

ds SPES

Stykkgods

1.124 brt

1-1918

A/S Sjøfart (S. O. Stray & Co.), Kristiansand

169

ds FIDALGO

Stykkgods

1.120 brt

4-1918

D/S Fido A/S (Mathias Hansen), Kristiansand

170

ds ARILD

Stykkgods

1.119 brt

6-1918

A/S D/S Arild (Morits Vaumund), Kristiania

171

ds ANNEMOR

Stykkgods

1.120 brt

11-1918

A/S T. Hellesøe Rederi III (T. Hellesøe), Bergen

172

ds MIMONA

Stykkgods

1.153 brt

3-1919

A/S Sitona (K. Andersen), Fredrikstad

173

ds SVEIN JARL

Stykkgods

1.908 brt

12-1919

Det Nordenfjeldske D/S-selskab, Trondhjem

174

ds ROLF JARL

Stykkgods

1.917 brt

10-1920

Det Nordenfjeldske D/S-selskab, Trondhjem

175

ds RAGNVALD JARL

Stykkgods

1.877 brt

10-1921

Det Nordenfjeldske D/S-selskab, Trondhjem

176

ds BRUSE JARL

Stykkgods

1.890 brt

6-1923

Det Nordenfjeldske D/S-selskab, Trondhjem

177

ds ODDVAR

Stykkgods

1.944 brt

11-1923

Nilsen, Falck Pedersen & Co., Kristiania

178

Kansellert

Stykkgods

1.900 brt

 

Erling Lund, Kristiania

179

Kansellert

Stykkgods

1.900 brt

 

Bachke & Co., Trondhjem

180

Kansellert

Stykkgods

1.900 brt

 

Erling Lund, Kristiania

181

Kansellert

Stykkgods

1.900 brt

 

A/S Stjernen (Herman Jacobsen & Co.), Sarpsborg

182

Kansellert

Stykkgods

1.900 brt

 

August Stephansen, Kristiania

183

Kansellert

Stykkgods

1.900 brt

 

Kjeld Stub, Kristiania

184

Kansellert

Stykkgods

1.900 brt

 

S. Chr. Sommerfeldt, Kristiania

185

Kansellert

Stykkgods

1.900 brt

 

S. Chr. Sommerfeldt, Kristiania

186

ds NORDNORGE

Pass.-last

873 brt

17.01.1924

Ofotens D/S-selskab, Narvik

187

ds CISS

Stykkgods

1.159 brt

4-1925

Th. Brøvig, Farsund

188

ds YRJAR

Pass.-last

340 brt

2-1925

Fosen Aktia D/S-selskab, Trondhjem

189

ds HILDA

Stykkgods

1.237 brt

8-1925

A/S Djerv (Bachke & Co.), Trondhjem

190

ds HJORT

Stykkgods

1.221 brt

1-1926

Thorvald Hansen, Lyngør

191

 

Dokkport

 

1926

Trondhjem Mek. Verksted, Trondhjem dokk nr. 1

192

ds OKSVALD

Pass.-last

203 brt

7-1927

A/S Bundefjords D/S-selskab, Oslo

193

ds INNHERRED

Pass.-last

339 brt

3-1929

Indherreds Aktie-D/S-selskab, Steinkjer

194

ds NESODDTANGEN

Pass.-last

204 brt

5-1929

Nesodden D/S-selskab, Oslo

195

ds BARØY

Pass.-last

424 brt

19.08.1929

Ofotens D/S-selskab, Narvik

196

ds INGER

Stykkgods

1.409 brt

5-1930

A/S Inger (Bachke & Co.), Trondheim

197

ds SIAK

Stykkgods

1.150 brt

7-1930

D/S A/S Skuld (Nils Bull), Tønsberg

198

ds TORUNGEN

Stykkgods

1.948 brt

1-1931

Skibs-A/S Remostrant (Bertrand Jacobsen), Arendal

199

ds LYNGEN

Pass.-last

489 brt

11-1931

A/S Troms Fylkes D/S-selskab, Tromsø

200

ms BRATEGG

Fiskebåt

486 brt

4-1932

A/S Storegga (Petter Skarbøvig), Ålesund

201

ms NYEGG

Fiskebåt

480 brt

4-1932

A/S Storegga (Petter Skarbøvig), Ålesund

202

ds URSVIK

Pass.-last

191 brt

5-1933

A/S Bundefjord D/S-selskab, Oslo

203

ds DUX

Stykkgods

1.598 brt

7-1934

A/S Dux (Victor L. Schage), Oslo

204

ds GUNVOR

Stykkgods

1.942 brt

2-1935

A/S Herdis (Bachke & Co.), Trondheim

205

ds GEIRANGER

Ferge

243 brt

6-1937

Møre Fylkes Ruteselskap, Molde

206

ds BRIS

Stykkgods

2.027 brt

4-1938

D/S-selskapet Truls (M. Thorvik), Oslo

207

ds HENRY BØGE

Stykkgods

1.995 brt

10-1938

Joh. K. Blumenthal, Hamburg, Tyskland

208

ds RUDESHEIMER (Sjøsatt som SPRINGFJORD for Springwell Shipping Co., London, England)

Stykkgods

2.036 brt

9-1940

Deutsche Dampfschiffs-Gesellshaft Hansa, Bremen, Tyskland

209

ds HAAKON JARL (Sjøsatt 1940 som SPRINGSOUND for Springwell Shipping Co., London, England. Overtatt av tyske myndigheter som NIERSTEIN)

Stykkgods

2.056 brt

7-1943

Det Nordenfjeldske D/S-selskab, Trondheim

210

ms HORNØY (Sjøsatt 1941 som ALSTEN for Det Helgelandske D/S-selskab, Sandnessjøen. Overtatt av tyske myndigheter som ADOLF VON TROTHA, omdøpt i 1945 til GRANE)

Pass.-last

340 brt

1-1950

Finnmark Fylkesrederi, Hammerfest

211

ms BJARKØY (Sjøsatt 1941 som HERLAUG for Namdalens Aktie-D/S-selskab, Namsos. Overtatt av tyske myndigheter som HEIMDAL)

Pass.-last

348 brt

8-1948

Troms fylkes D/S-selskab, Tromsø

212

ds ENID

Stykkgods

2.062 brt

11-1946

A/S Djerv, A/S Herdis & A/S Turid (Bachke & Co.), Trondheim

213

ds SONGA

Stykkgods

2.066 brt

5-1948

A/S D/S Songa (Klaus Wiese Hansen), Bergen

214

ds OTTA

Stykkgods

2.065 brt

19.07.1949

A/S D/S Songa (Klaus Wiese Hansen), Bergen

215

ds BREDE

Stykkgods

2.060 brt

29.04.1950

Henriksens Rederi A/S (Dagfinn Henriksen), Oslo

216

 

Oljelekter

150 m³

11-1940

Kriegsmarine, Admiral Norwegen

217

ds (MV 106)
Kansellert

Taubåt

300 brt

 

Kriegsmarine, Admiral Norwegen

218

ds (MV 107)
Kansellert

Taubåt

300 brt

 

Kriegsmarine, Admiral Norwegen

219

 

Pontong

 

8-1943

Kriegsmarine, Admiral Norwegen

220

 

Pontong

 

8-1943

Kriegsmarine, Admiral Norwegen

221

ds MIM

Stykkgods

2.067 brt

4-1951

Skibs-A/S Matros (Yngvar Hvistendahl), Tønsberg

222

Kansellert

Stykkgods

2.060 brt

 

Richard Jacobsen & Sønner, Drøbak

223

ms BOTNE
(Sjøsatt som EINAR JARL)

Stykkgods

2.052 brt

6-1951

Henriksens Rederi A/S (Dagfinn Henriksen), Oslo

224

ms BARØY

Pass.-last

699 brt

21.02.1952

Ofotens D/S-selskab, Narvik

225

Kansellert

Stykkgods

2.060 brt

 

Richard Jacobsen & Sønner, Drøbak

226

ds POLYMOON

Stykkgods

2.061 brt

10-1953

Einar Rasmussen, Kristiansand

227

BUVIKA

Lekter

347 brt

10-1952

I. C. Piene & Søn, Trondheim

228

ms KONGSBRU

Stykkgods

2.028 brt

11-1954

Skibs-A/S Solvang (A. Gowart Olsen), Stavanger

229

ms AGDENES

Pass.-last

481 brt

3-1953

Fosen Aktie-D/S-selskab, Trondheim

230

Kansellert

Stykkgods

2.000 brt

 

Bjørneboes Rederi, Kristiansand

231

ms NAMSOS

Pass.-last

465 brt

7-1954

Namsos D/S-selskab, Namsos

232

ms FRØYA

Pass.-last

358 brt

24.05.1954

Fosen Aktie-D/S-selskab, Trondheim

233

ms FOSEN

Pass.-last

387 brt

2-1955

Fosen Aktie-D/S-selskab, Trondheim

234

ms FOSENFERJA

Ferge

369 brt

26.05.1955

A/S Fosenferja, Trondheim

235

ms HERLAUG

Pass.-last

219 brt

9-1955

Namdalens Aktie-D/S-selskab

236

ms TORE JARL

Frys-kjøleskip

839 brt

5-1956

Det Nordenfjeldske D/S-selskab, Trondheim

237

ms TORFINN JARL

Frys-kjøleskip

839 brt

7-1956

Det Nordenfjeldske D/S-selskab, Trondheim

238

ms SKAUMA

Stykkgods

1.962 brt

3-1957

A/S Turid (Bachke & Co.), Trondheim

239

ms FORRA

Stykkgods

1.977 brt

11-1957

A/S Turid & A/S Nea (Bachke & Co.), Trondheim

240

ms TROLLA

Stykkgods

1.944 brt

7-1958

Skibs-A/S Trolla & Skibs-A/S Tautra (Thorleif Torkildsen), Trondheim

241

ms SUNBEAR

Stykkgods

4.158 brt

3-1959

Thorvald Hansen, Oslo

242

ms ANNIE HUGO STINNES (Sjøsatt som RAVNEDAL for Ingvald Bjørneboes Rederi A/S, Kristiansand),

Stykkgods

1.975 brt

15.10.1959

Hugo Stinnes Handel & Industri GmbH, Mulheim, Kiel, Vest-Tyskland

243

ms Kansellert

Stykkgods

4.100 brt

 

Chong Kee Navigation, Hong Kong

244

ms HARALD JARL

Pass.-last

2.568 brt

6-1960

Det Nordenfjeldske D/S-selskab, Trondheim

245

ms CORT ADELER

Ferge

2.961 brt

10.06.1961

Larvik Fredrikshavnsferjen A/S, Larvik

246

ms FROL

Stykkgods

1.848 brt

3-1962

A/S Turid (Bachke & Co.), Trondheim

247

mt EK

Tankskip

2.791 brt

2-1963

A/S Rederiet Odfjell, Bergen

248/545

ms LOFOTTRÅL I

Tråler

791 brt

12.10.1963

Lofoten Trålrederi A/S, Stamsund

249/546

ms LOFOTTRÅL II

Tråler

791 brt

28.11.1963

Lofoten Trålrederi A/S, Stamsund

250/555

ms SPERVIK I

Ferge

1.214 brt

14.05.1964

A. C. Olsen, Sandefjord

251/552

ms THUE JR

Tråler

382 brt

29.08.1964

Henrik Thue, Tromsø

252/570

ms ADA

Frysetråler

1.513 brt

23.02.1965

Ghana Fishing Corp., Accra, Ghana

253/563

ms BR. SMÅVIK

Tråler

383 brt

08.04.1965

Sverre Småvik, Hammerfest

254/572

ms FANOMA

Frysetråler

1.513 brt

20.07.1965

Ghana Fishing Corp., Accra, Ghana

255/605

ms VESTVÅGØY

Tråler

367 brt

23.11.1965

Lofoten Havfiskeselskap, Svolvær

256/594

ms AGYIMFRA

Frysetråler

1.513 brt

14.01.1966

Ghana Fishing Corp., Accra, Ghana

257/564

ms SILLJO

Snurper

451 brt

28.02.1966

Johannes & Jos. Størksen, Ålesund

258/611

ms BADEN

Stykkgods

298 brt

03.05.1966

Fred. Olsen & Co., Oslo

259/612

ms BRIO

Stykkgods

298 brt

15.06.1966

Fred. Olsen & Co., Oslo

260/614

ms SEA HARVESTER I

Frysetråler / fiskemelfabrikk

380 brt

12.10.1966

New Zealand Sea Products Export Ltd, Nelson, New Zealand

261/615

ms SEA HARVESTER II

Frysetråler / fiskemelfabrikk

380 brt

01.10.1966

New Zealand Sea Products Export Ltd, Nelson, New Zealand

262/618

ms DOLSØY

Snurper

452 brt

14.12.1966

A/S Dolsøy (Elling Aarseth), Ålesund

263/565

ms RELIN

Snurper

452 brt

2-1967

Rolf Kvalsund, Fosnavåg

264/623

ms GADUS

Fiskefartøy /
fabrikkskip

1.530 brt

11.11.1967

Gadus A/S (Leif Høegh & Co. A/S), Oslo

265/627

ms VÅGAKALL

Tråler

278 brt

07.07.1967

A/S Vågafisk, Svolvær

266/626

ms VÅGAMØY

Tråler

278 brt

18.10.1967

A/S Vågafisk, Svolvær

267/622

ms VÅGAMOT

Tråler

278 brt

02.03.1968

A/S Vågafisk, Svolvær

268628

ms Warwick Bay

Fabrikksnurper

1.019 brt

16.05.1968

Fishing International Ltd, Hamilton, Bermuda

269/629

ms Devonshire Bay

Fabrikksnurper

1.019 brt

05.07.1968

Fishing International Ltd, Hamilton, Bermuda

270/662

ms BRAS

Tankskip

499 brt

18.11.1968

A/S Bras (Chr. Bartz-Johannessen), Bergen

271/663

ms SINMAR

Tankskip

499 brt

29.01.1969

A/S Sinmar (Chr. Bartz-Johannessen), Bergen

272/660

ms ELEKTRON

Tungløftskip

496 brt

28.04.1969

Statkraftverkene, Oslo

273/634

ms GADUS II

Fiskefartøy /
fabrikkskip

1.530 brt

07.11.1969

Gadus A/S (Leif Høegh & Co. A/S), Oslo

274/641

ms BOMMA

Stykkgods

1.530 brt

11.04.1970

Fred. Olsen & Co., Oslo

275/642

ms BARD

Stykkgods

1.530 brt

11.07.1970

Fred. Olsen & Co., Oslo

276/643

ms BORRE

Stykkgods

1.530 brt

11-1970

Fred. Olsen & Co., Oslo

277/644

ms BOLT

Stykkgods

1.530 brt

3-1971

Fred. Olsen & Co., Oslo

278/645

ms BERBY

Stykkgods

1.530 brt

10-1971

Fred. Olsen & Co., Oslo

279/646

ms BAROK

Stykkgods

1.530 brt

12-1971

Fred. Olsen & Co., Oslo

280/632

ms OSTEND EXPRESS

RORO

999 brt

15.05.1971

Skandinavia Frachtschiffahrts KG, Lübeck, Vest-Tyskland

281/690

ms STENA TRAILER

RORO

1.306 brt

24.10.1972

Rederi-A/B Concordia (Stena A/B), Göteborg, Sverige

282/691

ms JARL TRANSPORTER

RORO

1.301 brt

21.02.1973

Rederi-A/B Concordia (Stena A/B), Göteborg, Sverige

283/696

ms ULSNES

Pass.-bil ferge

951 brt

25.05.1973

Det Stavangerske D/S-selskab, Stavanger

284/698

ms SCANDINAVIA

RORO

1.682 brt

12.01.1974

Rederi-A/B Nordö, Malmö, Sverige

285/712

ms BENCHIJIGUA

Pass.-bil ferge

887 brt

6-1974

Ferry Gomera S.A., San Sebastian de la Gomera, Spania

286/713

ms FALSTER

RORO

2.424 brt

31.01.1975

Gedser-Travemünde Ruten (Moltzau Line), Gedser, Danmark

287/721

ms TUNGENES

Pass.-bil ferge

927 brt

23.05.1975

Det Stavangerske D/S-selskab, Stavanger

288/730

ms ACTIVE KING

Supplyskip

495 brt

10.11.1975

IS Active King (Johan Hagenæs A/S), Ålesund

289/731

ms ACTIVE REY

Supplyskip

495 brt

10.02.1976

Samuel Ugelstads Rederi A/S, Oslo

290/732

ms STENA PIPER

Supplyskip

2.416 brt

20.09.1976

Stena Line A/B, Göteborg, Sverige

291/733

ms STENA WELDER (Kjølstrukket som SEA SUPPLIER, sjøsatt som STENA SUPPLIER)

Supplyskip

2.416 brt

23.06.1977

Stena Line Ltd, Aberdeen, Scotland

292/735

ms CORNOUAILLES

Pass.-bil ferge

3.382 brt

16.05.1977

B.A.I. S.A., Morlaix, Frankrike

293/783

ms ØLEN

Pass.-bil ferge

487 brt

09.09.1977

Hardanger Sundhordlandske D/S-selskap, Bergen

294/787

ms CONCEPCION MARINO

Pass.-bil ferge

2.635 brt

25.07.1978

Consolidada de Ferrys C.A, Pampatar, Venezuela

295/788

ms CACICA ISABEL

Pass.-bil ferge

2.640 brt

11.05.1978

Consolidada de Ferrys C.A, Pampatar, Venezuela

296/806

ms VIRGEN DEL VALLE

Pass.-bil ferge

2.774 brt

14.06.1980

Consolidada de Ferrys C.A, Pampatar, Venezuela

297/821

mt BRAGE NORDIC

Tankskip

2.592 brt

12-1981

K/S Bras A/S VII (S. Bartz-Johannessen A/S), Bergen

298/827

ms NARVIK

Pass.-last

4.072 brt

17.12.1982

Ofotens D/S-selskap A/S, Narvik

299/839

ms SKANDI HAV

Supplyskip

1.593 brt

3-1983

K/S A/S District Supply (District Offshore A/S), Bergen

Verkstedet ble nedlagt i 1983. Dokken ble fortsatt brukt noen år. Siste skip som ble dokket var ms TEANO til Skips-A/S Teano (Gunnar Kjønnøy), Kristiansund som forlot dokken 27.04.1994 etter inspeksjon av skrogskader.

Om foreningen

Norsk Skipsfartshistorisk Selskap

    • 1500 medlemmer
    • syv lokalforeninger med regelmessige møter
    • tidsskriftet SKIPET 4 ganger i året
    • eier unik fotosamling
Vårt magasin

Files in English

You may find files on our website intelligible to English users.

 

Warbuilt - MMS 110 foot class

MMS 140 foot class

Escort trawlers to Scandinavia

German vessels to Norway 1945/46

 

mv FJALIR (1939) was the former German Kondor

 


NSS – Norsk Skipsfartshistorisk Selskap | Norwegian Maritime History Society. epost: dbakka(a)online.no