Du er her: Forside Skipsbygging Stålskipsverft Fredriksstad Mek Verksted, Fredrikstad

Fredriksstad Mek Verksted, Fredrikstad

Bearbeidet og publisert av Per Sundfær

Fredriksstad Mek. Verksted (J & A Jensen), Fredrikstad 1870-1906
A/S Fredriksstad Mek. Verksted, Fredrikstad fra 01/10-1906-1981
A/S Nye Fredriksstad Mek. Verksted, Fredrikstad fra 1981-1987

Bygg nr:

Navn

Skipstype

Tonn /
lengde /kapasitet

Levert

Rederi

1

ds DRAGEN

Taubåt

 

1873

And. H. Kiær & Co., Fredrikstad

2

ds SANDVIGEN

Passasjerbåt

 

1879

 

3

ds CARL

Passasjerbåt

 

1884

A/S Bygdøy Nye D/S-selskab, Kristiania

4

ds VIKTORIA

Taubåt

 

1881

Snarøens Høvleri, Christiania

5

ds SNAR

Taubåt

 

1883

J. N. Jacobsen & Co., Fredrikstad

6

ds GRÆSVIG

Passasjerbåt

 

1884

Græsvig Rederi, Fredrikstad

7

ds TRYG

Passasjerbåt

 

1884

A/S Trip, Fredrikstad

8

ds GLIMT

Taubåt

 

1884

Stang & Brekke

9

ds GLOMMEN

Pass.-last

 

1884

A/S Glommen, Fredrikstad

10

ds

Mudderfartøy

40 m³/time

1883

Moss

11

ds

Mudderfartøy

40 m³/time

1883

Statens Havnevesen, Christiania

12

ds

Mudderfartøy

40 m³/time

1885

Sandefjord

13

ds HALDEN

Pass.-last

318 brt

1890

Glommens Rederi, Fredrikstad

14

ds BANDAK

Pass.-last

180 brt

1891

D/S Bandak (Holger Fischer), Kristiania

15

ds

Mudderfartøy

40 m³/time

1891

Statens Havnevesen, Kristiania

16

ds

Mudderfartøy

40 m³/time

1891

Statens Havnevesen, Kristiania

17

ds FIX

Taubåt

 

1891

Ant. B. Nielsen & Co., Kristiania

18

ds HAALOGALAND

Pass.-last

212 brt

1891

Haalogalands D/S-selskab, Harstad

19

ds FÆRGEBÅT 3

Ferge

 

1891

Fredrikstad Kommune, Fredrikstad

20

ds ANNA

Stykkgods

334 brt

1891

D/S-selskab Myren (Holm & Wonsild), København, Danmark

21

ds

Mudderfartøy

40 m³/time

1891

Statens Havnevesen, Kristiania

22

ds HENRY

Taubåt

 

1891

Konsul Erichsen, Moss

23

ds EMMA

 

 

1892

Knudsen, Vadsø

24

ds TISTA

Taubåt

 

1892

Saugbrugsforeningen, Fredrikshald

25

ds OSKAR

Passasjerbåt

 

1892

Græsviks D/S-selskab, Fredrikstad

26

ds TRAFIK I

Stykkgods

120 ber

1892

Trafiks D/S-selskab, Fredrikstad

27

ds ALFA

Taubåt

 

1893

D/S-selskab Alfa, Moss

28

ds TRANSPORT III

Stykkgods

271 brt

5-1892

Vestlandske Gods-D/S-selskab, Kristiania

29

ds HVALER

Passasjerbåt

85 brt

10-1892

Fredrikstad-Hvalerøernes D/S-selskab, Fredrikstad

30

ds

Mudderfartøy

40 m³/time

1893

Statens Havnevesen, Kristiania

31

 

Mudderfartøy

40 m³/time

 

Ingeniør Bruun, Bergen

32

ds TRIP 4

Passasjerbåt

 

1893

Trips A/S., Fredrikstad

33

ds TRAFIK II

Stykkgods

121 brt

1893

Trafiks D/S-selskab, Fredrikstad

34

ds HØVDING

Taubåt

103 brt

1893

 

35

VIKTOR

 

 

1893

 

36

ds

Mudderfartøy

40 m³/time

1894

Skiens Havnevesen, Skien

37

ds CAMPANIA

Yacht

 

1892

Direktør H. Jenssen, Kristiania

38

ds FREDRIKSHALD 2

Pass.-last

91 brt

11-1894

Fredrikshalds D/S-selskab, Fredrikshald

39

ds GENERALEN

Passasjebåt

35’

1894

A/S Union & Co., Skien

40

ds PETROLEA

Stykkgods

 

1894

Østlandske Petroleums Co., Kristiania

41

ds INDUSTRI

Pass.-last for Mjøsa

 

1894

Skattum, Gjøvik

42

ds ODØLINGEN

Pass.-last

 

1895

L. Opsahl, Skarnes

43

ds OLE HAUG

Pass.-last

 

1895

 

44

ds OSCARSHALD

Passasjerbåt

40 brt

1895

 

45

ds SKARPSNO

Passasjerbåt

 

1895

 

46

ds

Lekter

 

1895

 

47

ds NAP

Taubåt

 

1895

And. H. Kiær & Co., Fredrikstad

48

ds CIF

Taubåt

 

1896

L. Skotvedt, Fredrikstad

49

ds SKALLAGRIM

Hvalbåt

102 brt

1896

A/S Harpunen (Herlofsen), Moss

50

ds KVELDULF

hvalbåt

102 brt

1896

AS Harpunen (Herlofsen), Moss

51

ds ONSØ

Pass.-last

 

1896

Fredrikstad-Hvalerøernes D/S-selskab, Fredrikstad

52

ds NEPTUN

Stykkgods

 

1896

Petroleums Kompaniet, Kristiania

53

ds FREDRIKSTAD (Bygget for egen regning, levert som ds PULP)

Pass.-last

107 brt

1897

Kellner Partington Paper Co. Ltd, Sarpsborg

54

ds DRISTIG

Marinefartøy

66 t depl

1898

Den Norske Marine

55

ds KVIK

Marinefartøy

66 t depl

1898

Den Norske Marine

56

ds PREMIER

Stykkgods

545 brt

1-1898

A/S Premier (Camillo Eitzen & Co.), Kristiania

57

ds BOLLA

Stykkgods

 

1898

Kammerherre Cappelen, Ulefos

58

ds TRIP 5

Stykkgods

 

1898

Trips A/S., Fredrikstad

59

 

Lekter

 

 

Kristiania Renovasjon, Kristiania

60

 

Lekter

 

 

Kristiania Renovasjon, Kristiania

61

ds GRÆSVIG

Passasjerbåt

 

1899

Græsvig D/S-selskab, Fredrikstad

62

ds DAG

Stykkgods

631 brt

6-1899

A/S Dag (John P. Pedersen), Staubø / Tvedestrand

63

 

Lekter

 

1899

Kristiania Renovasjon, Kristiania

64

 

Lekter

 

1899

Kristiania Renovasjon, Kristiania

65

ds TRYSIL

Taubåt

 

1899

 

66

ds HVAS

Marinefartøy

73 t depl

1900

Den Norske Marine

67

ds KJÆK

Marinefartøy

73 t depl

1900

Den Norske Marine

68

ds FRANK

Stykkgods

951 brt

1900

A/S Frank (C. Apenes & Søn), Fredrikstad

69

ds MICHAEL SARS

Fiskeforsknings-fartøy

226 brt

1900

Fiskeridirektoratet, Bergen

70

ds FREDRIKSHALD III

Pass.-last

126 brt

10-1900

Fredrikshalds D/S-selskap, Fredrikshald

71

ds FRI

Stykkgods

926 brt

1900

A/S Fri (C. Apenes & Søn), Fredrikstad

72

ds DOTT

Stykkgods

1.027 brt

10-1901

A/S Dott (Jens Fr. Giebelhausen), Fredrikstad

73

ds SUGGEN

Mudderfartøy

130 m³/time

1902

Statens Havnevesen, Kristiania

74

ds LILLEGUTT

Taubåt

 

1901

M. S. Sørensen, Fredrikstad

75

DORHOLT

Lekter

 

1901

Kammerherre Cappelen, Ulefos

76

ds STROMBOLI

Stykkgods

1.339 brt

1902

D/S A/S Otto Thoresens Linie, Kristiania

77

ds KØNIGSBERG > CORVUS

Stykkgods

570 brt

5-1902

Vestlandske Lloyd (Erik Rusten), Bergen

78

ds TOPDALSFJORD

Barkasse

 

1902

Kystartilleriet

79

ds MALM

Stykkgods

1.433 brt

1902

A/S Malm (N. A. P. Staubo), Tvedestrand

80

ds DAGFIN

Stykkgods

1.442 brt

12-1902

A/S Dagfin (John P. Pedersen & Søn), Tvedestrand

81

ds SANTIAGO

Stykkgods

1.383 brt

1903

D/S A/S Otto Thoresens Linie, Christiania

82

ds SEGOVIA

Stykkgods

1.394 brt

1903

D/S A/S Otto Thoresens Linie, Kristiania

83

 

 

 

1903

Kristiania Havnevesen, Kristiania

84

ds THOR

Taubåt

 

1903

Saugbrugsforeningen, Fredrikshald

85

ds FIDO

Stykkgods

1.433 brt

1904

A/S Fido (Bech & Olsen), Tvedestrand

86

ds RAVN

Stykkgods

1.259 brt

1904

A/S Ravn (And. Jacobsen), Kristiania

87

ds REN

Stykkgods

977 brt

1903

D/S A/S Ren (Thorvald Hansen), Lyngør

88

ds ATLAS

Stykkgods

989 brt

1904

D/S A/S Atlas (Bernhard Hanssen), Flekkefjord

89

ds ANDENÆS

Pass.-last

812 brt

1903

Vesteraalens D/S-selskab, Stokkmarknes

90

ds FALKNISS

Stykkgods

1.255 brt

1904

A/S Falkniss (Camillo Eitzen & Co.), Kristiania

91

ds POLLUX

Stykkgods

1.349 brt

7-1904

A/S Tunsberghus (Pedersen & Bugge), Tønsberg

92

ds DAGEID

Stykkgods

1.252 brt

9-1904

A/S Dageid (John P. Pedersen & Søn), Kristiania

93

ds SAN TELMO

Stykkgods

1.472 brt

1904

D/S A/S Otto Thoresens Linie, Kristiania

94

ds SANTA CRUZ

Stykkgods

1.475 brt

1905

D/A A/S Otto Thoresens Linie, Kristiania

95

ds

Lekter

40 m³

1904

Fredrikstad Havnevesen , Fredrikstad

96

ds MEXICO

Stykkgods

540 brt

3-1905

A/S Mexico Trading Co. Ltd (Bryde), Kristiania

97

ds LAGUNA

Stykkgods

 

1905

A/S Mexico Trading Co. Ltd (Bryde), Kristiania

98

ds LUNA

Stykkgods

1.005 brt

1905

Rederi-A/B Stockholms Ångfartyg, Stockholm, Sverige

99

ds IPU

Stykkgods

712 brt

1905

H. L. Lorentzen & Søn, Kristiania

100

ds DAGRUN

Stykkgods

1.085 brt

9-1905

A/S Dagrun (John P. Pedersen & Søn), Kristiania

101

ds GRIB

Stykkgods

1.474 brt

11-1905

P. Hamre m. fl., Bergen

102

ds TRANSIT

Stykkgods

1.692 brt

1-1906

Wilh. Wilhelmsen, Tønsberg

103

 

Lekter

80 m³

1905

Fredrikstad Havnevesen, Fredrikstad

104

ds KJELD

Stykkgods

1.449

1906

P. Hamre m. fl., Bergen

105

ds SPICA

Stykkgods

1.321 brt

1906

A/S Spica (Hj. Siegwarth), Kristiania

106

ds HARRY T INGE

Stykkgods

1.404 brt

12-1906

A/S Harry T. Inge (Rolf Seeberg), Kristiania

107

ds VITALIA

Stykkgods

1.159 brt

1906

A/S Vitalia (G. M. Bryde), Kristiania

108

ds CECILIA

Stykkgods

1.156 brt

1906

A/S Cecilia (Rolf Seeberg), Kristiania

109

ds SAN LUCAR

Stykkgods

1.496 brt

1906

D/S A/S Otto Thoresens Linie, Kristiania

110

ds GAUTE

Stykkgods

1.355 brt

1907

Skibs-A/S Akershus (Br. Biørnstad), Kristiania

111

ds KONG SIGURD

Pass.-last

1.227 brt

1907

A/S Det Søndenfjelds-Norske D/S-selskab, Kristiania

112

ds BRÜSSEL

Pass.-last

1.489 brt

1907

A/S Bonheur (Fred. Olsen & Co.), Kristiania

113

ds TRAFIK V

Stykkgods

133 brt

1907

D/S-selskabet Trafik, Kristiania

114

ds BRABANT

Pass.-last

1.492 brt

1907

A/S Ganger Rolf (Fred. Olsen & Co.), Kristiania

115

ds STERLING

Pass.-last

1.323 brt

1907

A/S Ganger Rolf (Fred. Olsen & Co.), Kristiania

116

ds CLOTHILDE CUENO

Stykkgods

1.184 brt

1907

Johs. Bull, Tønsberg

117

ds ENA

Stykkgods

1.071 brt

3-1908

A/S Ena (Haakon Kjærland), Kristiania

118

ds TRIP 6

Stykkgods

 

1908

Trips D/S-selskab, Fredrikstad

119

ds ANTUNG

Stykkgods

1.474 brt

6-1908

A/S Antung (Ole O. Danielsen et al.), Tønsberg

120

ds BRAVO

Stykkgods

1.512 brt

7-1908

A/S Bonheur (Fred. Olsen & Co.), Kristiania

121

ds FRAMNÄS

Stykkgods

1.031 brt

10-1908

A/B Ferm (Dan Broström) Kristinehamn, Sverige

122

ds RYM

Stykkgods

1.073 brt

12-1908

Von Der Ohe & J. Lund, Bergen

123

ds KATTEGAT

Stykkgods

1.049 brt

2-1909

A/B Kattegat (Herman Swensson), Helsingborg, Sverige

124

 

Flytekran

 

1908

Fredriksstads Mek. Verksted, Fredrikstad

125

ds STANDFORD

Stykkgods

1.070 brt

4-1909

A/S Standard (J. B. Stang), Kristiania

126

 

Mudderfartøy

60 m³/time

1909

Glommens Brugseierforening, Fredrikstad

127

ds FRAM

Taubåt

 

1909

Arendals Fellesfløtning, Arendal

128

ds BRUNO

Stykkgods

1.130 brt

7-1909

A/S Bonheur (Fred. Olsen & Co.), Kristiania

129

 

Lekter

70 tdw

1909

 

130

 

Lekter

70 tdw

1909

 

131

 

Lekter

70 tdw

1909

 

132

 

 

 

1910

Den Norske Marine

133

 

Lekter

 

1909

Statens Havnevesen, Kristiania

134

 

Lekter

 

1909

Statens Havnevesen, Kristiania

135

ds CEMENT 3

Lekter

 

1909

Kristiania Portland Cementfabrik, Kristiania

136

 

Lekter

70 dwt

1909

 

137

 

Lekter

70 dwt

1909

 

138

ds STORM

Taubåt

35 brt

1910

Nielsen, Drammen

139

ds DØLEN

Taubåt

40 brt

1910

Glommens Brugseierforening, Fredrikstad

140

ds NORGE
(Skrog fra Fevigs Jernskibsbyggeri, Fevig)

Pass.-last

793 brt

3-1910

Arendals D/S-selskab, Arendal

141

ds BOLETTE

Stykkgods

1.431 brt

1910

A/S Ganger Rolf (Fred. Olsen & Co.), Kristiania

142

ds BORGILA

Stykkgods

1.434 brt

1910

A/S Borgå (Fred. Olsen & Co.), Kristiania

143

ds FIGARO

Stykkgods

1.136 brt

1911

D/S A/S Figaro (Oscar Dahl), Kristiania

144

 

Lekter

120 m³

1910

Kristiania Havnevesen, Kristiania

145

 

Lekter

120 m³

1910

Kristiania Havnevesen, Kristiania

146

ds CATHERINE CUNEO

Stykkgods

1.181 brt

1911

D/S A/S Globe (Peder Johannessen), Tønsberg

147

ds EXCELLENZ MEHNERT

Stykkgods

646 brt

1911

Nic. Wiborg, Kragerø

148

ds SARPEN

Stykkgods

1.864 brt

3-1912

Kellner Partington Paper Pulp Co. Ltd, Sarpsborg

149

 

Lekter

80 tdw

 

Krogstad Cellulosefabrik, Mjøndalen

150

 

Lekter

80 tdw

 

Krogstad Cellulosefabrik, Mjøndalen

151

 

Lekter

80 tdw

 

Krogstad Cellulosefabrik, Mjøndalen

152

ds PORT ANTONIO
(Skrog fra Sørlandets Jernskibsbyggeri, Fevig)

Stykkgods

1.266 brt

1913

A/S Askim (L. Harboe Jensen), Kristiania

153

 

Lekter

25 m³

 

 

154

 

Lekter

25 m³

 

 

155

ds STALHEIM

Stykkgods

1.469 brt

12-1912

A/S Standard (J. B. Stang), Kristiania

156

ds STANDFORD

Stykkgods

1.476 brt

9-1912

A/S Standard (J. B. Stang), Kristiania

157

 

Lekter

100 m³

 

Drammens Havnevesen, Drammen

158

 

Lekter

100 m³

 

Drammens Havnevesen, Drammen

159

ds BRAGER

Stykkgods

1.830 brt

6-1913

D/S A/S Brager (A. Broch & Sønner), Drammen

160

ds SKRYMER

Stykkgods

1.475 brt

3-1913

A/S Skule (B. A. Sanne), Kristiania

161

 

Lekter

80 m³

 

Krogstad Cellulosefabrik, Mjøndalen

162

 

Lekter

80 m³

 

Krogstad Cellulosefabrik, Mjøndalen

163

 

Lekter

80 m³

 

Krogstad Cellulosefabrik, Mjøndalen

164

ds ORIA
(Skrog fra Sørlandets Jernskibsbyggeri, Fevig)

Stykkgods

1.845 brt

10-1913

A/S Garonne (Fearnley & Eger), Kristiania

165

ds HEIMLAND I

Stykkgods

505 brt

6-1913

A/S Heimland (Jens Marcussen), Askerøen

166

ds HEIMLAND II

Stykkgods

507 brt

7-1913

A/S Heimland (Jens Marcussen), Askerøen

167

ds LAATEFOSS

Stykkgods

1.458 brt

9-1913

A/S Manchester (Thor Thoresen jr.), Kristiania

168

ds LIBRA
(Skrog fra Sørlandets Jernskibsbyggeri, Fevig)

Stykkgods

1.838 brt

8-1913

A/S Libra (Lauritz Kloster), Stavanger

169

ds AMERICA

Stykkgods

3.706 brt

10-1914

A/S Norge-Mexico Gulf Linjen (Wilh. Wilhelmsen), Tønsberg

170

 

Lekter

80 m³

 

 

171

 

Lekter

80 m³

 

 

172

ds VØLUND

Stykkgods

1.848 brt

11-1913

A/S Vølund (Adolf Anderesen), Bergen

173

ds NILS

Stykkgods

1.834 brt

2-1914

A/S Adolf Andersens Rederi, Bergen

174

ds GROSHOLM

Stykkgods

1.847 brt

3-1914

A/S Grimstad (Markussen, Jørgensen & Co.), Grimstad

175

ds RØISHEIM

Stykkgods

1.840 brt

5-1914

D/S A/S Røisheim (Erling Lund), Kristiania

176

ds ATHENE
(Skrog fra Sørlandets Jernskibsbyggeri, Fevig)

Stykkgods

1.846 brt

5-1914

D/S A/S Ada (K. Salvesen), Kragerø

177

ds FREDA

Stykkgods

1.846 brt

9-1914

A/S Freda (D/S A/S Kloster), Stavanger

178

ds EINAR JARL
(Skrog fra Sørlandets Jernskibsbyggeri, Fevig)

Stykkgods

1.849 brt

1915

A/S Det Nordenfjeldske D/S-selskab, Trondhjem

179

ds FORNJOT

Stykkgods

1.834 brt

12-1914

A/S Fornjot (Finn Friis), Drammen

180

ds TOLOSA

Stykkgods

1.833 brt

7-1915

D/S I/S Garonne (Fearnley & Eger), Kristiania

181

ds SKARD

Stykkgods

1.814 brt

2-1915

A/S Skule (B. A. Sanne), Kristiania

182

ds SILKEBORG

Stykkgods

1.801 brt

4-1915

D/S-Selskabet af 1896 (C. K. Hansen), København, Danmark

183

ds MARSTENEN (Sjøsatt som VIV for Th. Brøvig, Farsund)

Stykkgods

1.832 brt

8-1915

A/S D/S Marstenen (Vilhelm Torkildsen), Bergen

184

ds O. A. BRODIN

Stykkgods

1.887 brt

1915

Rederi-A/B Embla (Erik Brodin), Stockholm, Sverige

185

ds JOHN RETTIG
(Skrog fra Sørlandets Jernskibsbyggeri, Fevig)

Stykkgods

1.999 brt

6-1915

Ångfartygs-A/B Gefle (Erik Brodin), Stockholm, Sverige

186

ds B. G. KRONBERG
(Skrog fra Sørlandets Jernskibsbyggeri, Fevig)

Stykkgods

1.848 brt

9-1915

Ångfartygs-A/B Gefle (Erik Brodin), Stockholm, Sverige

187

ds HARALD

Stykkgods

1.501 brt

1-1916

Ångfartygs-A/B Gefle (Erik Brodin), Stockholm, Sverige

188

ds HERMES

Stykkgods

1.478 brt

3-1916

Ångfartygs-A/B Gefle (Erik Brodin), Stockholm, Sverige

189

ds STARO
(Skrog fra Sørlandets Jernskibsbyggeri, Fevig)

Stykkgods

1.805 brt

12-1915

A/S Standard (J. B. Stang), Kristiania

190

 

Lekter

60 m³

 

Sarpsborg Havnevesen, Sarpsborg

191

 

Lekter

 

 

Drammen Paper Mills A/S, Drammen

192

 

Lekter

80 m³

 

Fredriksstad Mek. Verksted, Fredrikstad

193

 

Lekter

80 m³

 

Fredriksstad Mek. Verksted, Fredrikstad

194

 

Lekter

80 m³

 

Fredriksstad Mek. Verksted, Fredrikstad

195

ds HONDURAS

Stykkgods

1.255 brt

11-1915

D/S A/S Globe (Peder Johannessen), Tønsberg

196

ds REGIN
(Skrog fra Sørlandets Jernskibsbyggeri, Fevig)

Stykkgods

1.845 brt

4-1916

A/S D/S Regin (Erling Lund), Kristiania

197

ds STANDFORD
(Skrog fra Sørlandets Jernskibsbyggeri, Fevig)

Stykkgods

1.823 brt

7-1916

A/S Standford (J. B. Stang), Kristiania

198

ds VAV

Stykkgods

1.256 brt

7-1916

D/S A/S Vestheim (Halfdan Ditlev-Simonsen), Kristiania

199

ds LIFJELD

Stykkgods

1.828 brt

1917

A/S Lifjeld (Harald Grieg Martens), Bergen

200

ESKAVATOR NO 6

Muddermaskin

 

1918

Statens Havnevesen, Kristiania

201

ds CHIBAO
(Skrog fra Sørlandets Jernskibsbyggeri, Fevig)

Stykkgods

1.185 brt

1-1912

D/S A/S Globe (Peder Johannessen), Tønsberg

202

ds SOSUA
(Skrog fra Sørlandets Jernskibsbyggeri, Fevig)

Stykkgods

1.181 brt

4-1912

D/S A/S Globe (Peder Johannessen), Tønsberg

203

ds BOWDEN
(Skrog fra Sørlandets Jernskibsbyggeri, Fevig)

Stykkgods

1.255 brt

5-1912

D/S A/S Bowden (Peder Johannessen), Tønsberg

204

ds ÆRØ
(Skrog fra Sørlandets Jernskibsbyggeri, Fevig)

Stykkgods

1.829 brt

11-1912

D/S A/S St. Olaf (Chr. Th. Boe & Søn), Arendal

205

ds HUSØ
(Skrog fra Sørlandets Jernskibsbyggeri, Fevig)

Stykkgods

1.823 brt

8-1912

Engelbretsen & Henriksen, Arendal

206

ds TUSNASTABB

Stykkgods

1.136 brt

12-1916

Kristiansunds D/S Rederi AS, Kristiansund

207

 

 

 

1922

Akershus Veivesen

208

ds FAGERNES
(Skrog fra Sørlandets Jernskibsbyggeri, Fevig)

Stykkgods

1.509 brt

12-1919

H. J. Hansen, Christiania

209

ds ODNES

Stykkgods

1.548 brt

3-1920

H. J. Hansen, Christiania

210

ds KONG DAG

Pass.-last

1.862 brt

1923

A/S Det Søndenfjeldske-Norske D/S Selskab, Kristiania

211

ds REGIN
(Skrog fra Sørlandets Jernskibsbyggeri, Fevig)

Stykkgods

1.845 brt

3-1913

A/S D/S Regin (Erling Lund), Christiania

212

ds RISHOLM

Stykkgods

2.649 brt

9-1916

Skibs-A/S Grimstad (Markussen, Jørgensen & Co.), Grimstad

213

ds FREDRIKSBORG
(Skrog fra Sørlandets Jernskibsbyggeri, Fevig)

Stykkgods

1.816 brt

12-1916

A/S D/S Dannebrog (C. K. Hansen), København, Danmark

214

ds NYDAL

Stykkgods

1.808 brt

1-1917

Nymann & Pedersen, Bergen

215

ds DRONNING MAUD

Stykkgods

2.663 brt

9-1917

A/S Ivar An. Christensens Rederi, Kristiania

216

ds SONJA
(Skrog fra Sørlandets Jernskibsbyggeri, Fevig)

Stykkgods

1.820 brt

4-1917

Rederi-A/B Transmarin (B Ingelsson), Helsingborg, Sverige

217

ds SØRLANDET
(Skrog fra Sørlandets Jernskibsbyggeri, Fevig)

Stykkgods

1.820 brt

3-1918

A/S Exelcior (S. O. Stray & Co.), Kristiansand

218

ds LISA BRODIN

Stykkgods

1.818 brt

1-1918

Erik Brodins Rederi-A/B, Torö, Sverige

219

ds ARCTURUS

Stykkgods

2.611 brt

6-1918

Ångfartygs-A/B Gefle (Erik Brodin), Torö, Sverige

220

ds INGRID BRODIN

Stykkgods

1.908 brt

6-1918

Erik Brodins Rederi-A/B, Torö, Sverige

221

ds AQUILA

Stykkgods

2.705 brt

1-1919

Erik Brodins Rederi-A/B, Torö, Sverige

222

ds ANTARES
(Skrog fra Sørlandets Jernskibsbyggeri, Fevig)

Stykkgods

1.805 brt

8-1919

Erik Brodins Rederi-A/B, Torö, Sverige

223

ds ALDEBARAN

Stykkgods

2.657 brt

9-1919

Rederi-A/B Torö (Erik Brodin), Torö, Sverige

224

ds ALTAIR

Stykkgods

1.809 brt

2-1919

Erik Brodins Rederi-A/B, Torö, Sverige

225

ds THYRA
(Skrog fra Sørlandets Jernskibsbyggeri, Fevig)

Stykkgods

2.625 brt

8-1917

Rederi-A/B Transmarin (B. Ingelsson), Helsingborg, Sverige

226

ds OLOF BRODIN

Stykkgods

1.843 brt

9-1919

Erik Brodins Rederi-A/B, Torö, Sverige

227

ds GUNHILD

Stykkgods

1.127 brt

4-1918

D/S A/S Torm (Chr. Kræmer), København, Danmark

228

ds RAGNHILD

Stykkgods

1.139 brt

3-1919

D/S A/S Torm (Chr. Kræmer), København, Danmark

229

ds SKOGHEIM
(Skrog fra Sørlandets Jernskibsbyggeri, Fevig)

Stykkgods

2.669 brt

4-1919

A/S Baltic (N. Røgenæs), Haugesund

230

ds ARIES
(Skrog fra Sørlandets Jernskibsbyggeri, Fevig)

Stykkgods

1.810 brt

6-1920

Erik Brodins Rederi-A/B, Torö, Sverige

231

ds C. G. THULIN

Stykkgods

1.847 brt

9-1921

Rederi-A/B Roslagen (P. G. Thulin), Stockholm, Sverige

232

ds ALCOR

Stykkgods

1.847 brt

11-192

Rederi-A/B Transmarin (B. Ingelsson), Helsingborg

233

ds ATLE JARL

Stykkgods

1.172 brt

10-1919

Det Nordenfjeldske D/S-selskab, Trondheim

234

ds TORE JARL

Stykkgods

1513 brt

1-1920

Det Nordenfjeldske D/S-selskab, Trondheim

235

ds EINAR JARL
(Skrog fra Sørlandets Jernskibsbyggeri, Fevig)

Stykkgods

1.858 brt

8-1921

Det Nordenfjeldske D/S-selskab, Trondheim

236

ds ORM JARL

Stykkgods

1.858 brt

1922

Det Nordenfjeldske D/S-selskab, Trondheim

237

ds TORFINN JARL

Stykkgods

1.480 brt

1922

Det Nordenfjeldske D/S-selskab, Trondheim

238

ds ARNFINN JARL

Stykkgods

1.151 brt

4-1921

Det Nordenfjeldske D/S-selskab, Trondheim

239

 

Lekter

40 m³

1923

Den Norske Marine

240

 

Lekter

40 m³

1923

Den Norske Marine

241

Dokkseksjon

Flytedokk

 

1924

Fredriksstad Mek. Verksted, Fredrikstad

242

Dokkseksjon

Flytedokk

 

1924

Fredriksstad Mek. Verksted, Fredrikstad

243

ds GUDRUN

Stykkgods

1.499 brt

1924

Rederi-A/B Transmarin (B. Ingelsson), Helsingborg, Sverige

244

ds HELIOS

Pass.-last

1.922 brt

1925

Bruusgaard, Kiøsterud & Co., Drammen

245

ds HELLAS

Pass.-last

1.921 brt

1925

Bruusgaard, Kiøsterud & Co., Drammen

246

ds DRONNING MAUD

Stykkgods

1.489 brt

1925

Det Nordenfjeldske D/S-selskab, Trondheim

247

 

Pram

20 brt

1925

Fredrikstad Tømmerdirektion, Fredrikstad

248

ds THYRA

Stykkgods

1.798 brt

1925

Rederi-A/B Transmarin (B. Ingelsson), Helsingborg, Sverige

249

ds MODICA

Stykkgods

4.421 brt

10-1920

Ivar An. Christensens Rederi, Kristiania

250

ds MOD

Stykkgods

4.446 brt

11-1921

Ivar An. Christensens Rederi, Kristiania

251

ds LIBO

Taubåt

79 brt

1918

Fredriksstad Mek Verksted, Fredrikstad

252

ds HIRUNDO

Stykkgods

1.944 brt

1926

Bruusgaard, Kiøsterud & Co., Drammen

253

ds HIRAM

Stykkgods

1.931 brt

1926

Bruusgaard, Kiøsterud & Co., Drammen

254

ds MAGNA

Stykkgods

1.931 brt

1929

Rederi-A/B Transmarin (B. Ingelsson), Helsingborg, Sverige

255

ds DANWOOD

Stykkgods

6.400 brt

1930

Skibs-A/S Christen Smith’s Rederi, Oslo

256

ms INNAREN
(Skrog fra Sørlandets Jernskibsbyggeri, Fevig)

Stykkgods

3.637 brt

5-1924

Rederi-A/B Transatlantic, Göteborg, Sverige

257

ds I. W. WINCK

Stykkgods

1.514 brt

1929

Rederi-A/B Walhall (Carl W Winck), Helsingborg, Sverige

258

ds HEKTOR 4
(Skrog fra Jarlsø Verft A/S, Tønsberg)

Hvalbåt

234 brt

1929

A/S Hektor (N. Bugge), Tønsberg

259

ds M. NO. I

Ferge

 

1930

Fredrikstad Kommune, Fredrikstad

260

ds ATNA

Stykkgods

1.846 brt

1930

Alf Jakhelln, Oslo

261

ds TILA GORTHON

Stykkgods

1.776 brt

6-193

Rederi-A/B Aurora (Joh. Gorthon), Helsingborg, Sverige

262

ds FLORA

Stykkgods

1.770 brt

1930

Rederi-A/B Transmarin (B. Ingelsson), Helsingborg, Sverige

263

ds GUNDA

Stykkgods

1.770 brt

1930

Rederi-A/B Transmarin (B. Ingelsson), Helsingborg, Sverige

264

ds C. G. THULIN

Stykkgods

1.779 brt

1930

Rederi-A/B Roslagen (P. G. Thulin), Stockholm, Sverige

265

ds KONG TRYGVE

Stykkgods

1.414 brt

1931

A/S Det Søndenfjeldske-Norske D/S-selskab, Oslo

266

ds R. H. SANDERS

Stykkgods

1.255 brt

1931

A/B Banantransport (Sven Salén), Stockholm, Sverige

267

ds M. NO. II

Ferge

 

1932

Fredrikstad Kommune, Fredrikstad

268

ds PRINSESSE RAGNHILD

Pass.-last

1.590 brt

1931

Det Nordenfjeldske D/S-selskab, Trondheim

269

ds LOFOTEN

Pass.-last

1.590 brt

1932

A/S Vesteraalens D/S-selskab., Stokmarknes

270

ms

 

 

1933

Sarpsborg Hamnevesen, Sarpsborg

271

ds FELIX-HENRI

Stykkgods

2.526 brt

1933

Mme Nicolardot, Boulogne-sur-Seine, Frankrike

272

ds BENCAS

Stykkgods

1.445 brt

1934

A/S Butangen (F. B. Bendixen), Lillesand

273

ds H. J. BULL

Hvalbåt

569 brt

1935

A/S Kosmos (Anders Jahre), Sandefjord

274

ds MARGIT R

Stykkgods

1.571 brt

1935

Georg Rønneberg, Moss

275

ds SVANEFJELL

Stykkgods

1.371 brt

1936

A/S Falkefjell (Olsen & Ugelstad), Oslo

276

ds HONNØR

Stykkgods

1.330 brt

1936

Sam Ugelstads Rederi A/S, Oslo

277

ds STALHEIM

Stykkgods

1.298 brt

1936

A/S Standard (J. B. Stang), Oslo

278

ds TABORFJELL

Stykkgods

1.288 brt

1936

Olsen & Ugelstad, Oslo

279

ds ASKEPOT

Stykkgods

1.312 brt

1937

A/S Aladdin (J. T. Farsjø), Oslo

280

ds HARPEFJELL

Stykkgods

1.287 brt

1936

A/S Luksefjell (Olsen & Ugelstad), Oslo

281

ds HERMA GORTHON

Stykkgods

1.827 brt

12-1936

Rederi-A/B Gefle (Joh. Gorthon), Helsingborg, Sverige

282

ds NORDSTJERNEN

Pass.-last

1.920 brt

6-1937

A/S Det Bergenske D/S Selskab, Bergen

283

ds FRANS GORTHON

Stykkgods

1.822 brt

8-1937

Rederi-A/B Gefle (Joh. Gorthon), Helsingborg

284

ds SELMA

Stykkgods

1.392 brt

10-1937

A/S Vesterhavet (J. Lauritzen), København, Danmark

285

ds TANJA

Stykkgods

1.392 brt

12-1937

A/S Vesterhavet (J. Lauritzen), København, Danmark

286

ds JULIAN

Stykkgods

1.310 brt

1938

A/S Rederiet Julian (Hilmar Reksten), Bergen

287

ds VIVA

Stykkgods

3.798 brt

1938

C. H. Sørensen & Sønner, Arendal

288

ds BRUSH

Stykkgods

1.320 brt

1938

A/S Bestum II (K Th Einersen), Oslo

289

ds K. G. MELDAHL

Stykkgods

3.799 brt

1938

K. Rasmussen Rederi A/S, Sandefjord

290

ds PRINS WILLEM VAN ORANJE

Stykkgods

1.304 brt

1938

Maatschappij Zeetransport N. V., Rotterdam, Nederland

291

ds MARIT MÆRSK

Stykkgods

1.894 brt

10-1938

D/S af 1912 A/S (A. P. Møller), København,Danmark

292

ds ASKOT

Stykkgods

1.323 brt

1938

A/S Aladdin (J. T. Farsjø), Oslo

293

 

 

 

 

 

294

ds PRINS WILLEN II

Stykkgods

1.300 brt

1938

Maatschappij Zeatransport B. V., Rotterdam, Nederland

295

ds BRUSH

Stykkgods

1.330 brt

1939

A/S Bestum II (K. Th. Einarsen), Oslo

296

ds NORDAL

Stykkgods

3.845 brt

1939

Viking Corporation (Joh. Rasmussen), Panama

297

ds TOR
(Skrog for Marinens Hovedverft, Horten)

Jager

735 t depl

1940

Den Norske Marine

298

ds OSCAR GORTHON

Stykkgods

1.814 brt

5-1939

Rederi-A/B Gylfe (Joh. Gorthon), Helsingborg, Sverige

299

ds NORTUN

Stykkgods

3.666 brt

1940

Viking Corporation (Joh. Rasmussen), Panama

300

ds CARL GORTHON

Stykkgods

1.811 brt

11-1939

Rederi-A/B Activ (Joh. Gorthon), Helsingborg, Sverige

301

ds SOLVIKEN

Stykkgods

3.502 brt

1940

Wallem & Co. A/S, Bergen

302

ds UTVIKEN

Stykkgods

3.502 brt

1942

Wallem & Co. A/S, Bergen

303

ds SIGURD JARL

Pass.-last

2.464 brt

1942

A/S Det Nordenfjeldske D/S-selskab, Trondheim

304

ds LENA

Stykkgods

2.912 brt

7-1940

Rederi-A/B Poseidon (Erik Brodin), Stockholm, Sverige

305

ds LALI

Stykkgods

3.007 brt

2-1941

Rederi A/B Disa (Erik Brodin), Stockholm

306

ds CHRISTEN SMITH

Stykkgods

5.229 brt

1947

Belships Company Ltd Skibs-A/S (Christen Smith), Oslo

307

ds TRAJAN

Stykkgods

2.367 brt

1947

Hilmar Reksten, Bergen

308

ds RINGERD

Stykkgods

3.857 brt

1947

Olav Ringdal, Oslo

309

ds MANNY

Stykkgods

3.960 brt

1948

Reidar Rød, Tønsberg

310

ds POLARKREIS

Hvalbåt

305 brt

5-1941

Deutsche Kriegsmarine–Admiral Norwegian

311

ds POLARFRONT

Hvalbåt

330 brt

7-1941

Deutsche Kriegsmarine–Admiral Norwegian

312

ds POLARSONNE

Hvalbåt

308 brt

9-1941

Deutsche Kriegsmarine–Admiral Norwegian

313

ds NORDRIFF

Hvalbåt

320 brt

10-1941

Deutsche Kriegsmarine–Admiral Norwegian

314

ds NORDPOL

Hvalbåt

320 brt

2-1942

Deutsche Kriegsmarine–Admiral Norwegian

315

dt GOLDEN WEST

Tankskip

5.248 brt

5-1946

Skibs-A/S Golden West (A. F. Klaveness & Co.), Oslo

316

dt AMICA

Tankskip

5.242 brt

1946

Skips-A/S Aino (C. H. Sørensen & Sønner), Arendal

317

ds NORDKYN

Hvalbåt

337 brt

7-1942

Deutsche Kriegsmarine–Admiral Norwegian

318

ds OSTWIND

Hvalbåt

320 brt

1942

Deutsche Kriegsmarine–Admiral Norwegian

319

ms HJELTEFJORD

Taubåt

566 brt

1944

Deutsche Kriegsmarine–Admiral Norwegian

320

ms M. NO. IV

Ferge

 

1944

Fredrikstad Kommune, Fredrikstad

321

ds K. G. MELDAHL

Stykkgods

2.304 brt

1948

K. K. Rasmussen, Sandefjord

322

ds FOLDAL

Stykkgods

2.385 brt

1948

Moltzau & Christensen, Oslo

323

ds SAGALAND

Stykkgods

3.989 brt

1949

Rich. Amlie & Co., Haugesund

324

ds ERVIKEN

Stykkgods

3.897 brt

1950

Wallem & Co. A/S, Bergen

325

ds MARSTENEN

Stykkgods

2.167 brt

1949

Skibs-A/S Vilhelm Torkildsen Rederi, Bergen

326

ds SOLVIKEN

Stykkgods

3.113 brt

1949

Wallem & Co. A/S., Bergen

327

ds ELIN HOPE

Stykkgods

3.922 brt

1949

A/S Inger (Jacob Kjøde A/S), Bergen

328

ds ASKILD

Stykkgods

1.889 brt

3-1950

Rederi-A/S Aladdin (J. T. Farsjø & Co.), Oslo

329

ds ASKVIN

Stykkgods

1.891 brt

5-1950

Rederi-A/S Aladdin (J. T. Farsjø & Co.), Oslo

330

ds NORVIKEN

Stykkgods

3.097 brt

7-1950

Wallem & Co. A/S, Bergen

331

ds STAR IV

Hvalbåt

588 brt

1948

Hvalfanger A/S Rosshavet (Joh. Rasmussen & Co.), Sandefjord

332

ds STAR V

Hvalbåt

588 brt

1948

Hvalfanger A/S Rosshavet (Joh. Rasmussen & Co.), Sandefjord

333

ds POL XIV

Hvalbåt

597 brt

9-1950

Hvalfangerselskapet Polaris A/S (Melsom & Melsom), Larvik

 

ms SVELVIKFERJA
(Skrog fra Seutelven Mek. Verksted, Fredrikstad)

Ferge

109 brt

2-1951

Statens Vegvesen, Drammen

334

ms M. NO. III

Ferge

 

1949

Fredrikstad Kommune, Fredrikstad

335

mt TANK PRINCESS

Tankskip

8.954 brt

9-1951

Sigurd Herlofsen & Co. AS, Oslo

 

ds STAR X
(Skrog fra Mjellem & Karlsen, Bergen)

Hvalbåt

589 brt

10-1951

Hvalfanger-A/S Rosshavet (Joh. Rasmussen), Sandefjord

336

mt VIVA

Tankskip

8.954 brt

1952

Skips-A/S Viva (C. H. Sørensen & Sønner), Arendal

337

ms VESLEFJELL

Stykkgods

2.052 brt

6-1951

A/S Falkefjell (Olsen & Ugelstad), Oslo

338

ms ORANIA

Stykkgods

3.964 brt

1952

S. H. Smith-Sørensen, Arendal

 

ds NEBB
(Skrog fra Mjellem & Karlsen, Bergen)

Hvalbåt

631 brt

10-1952

A/S Ørnen (A/S Thor Dahl), Sandefjord

 

ds TIGER
(Skrog fra Langesund Mek. Verksted, Langesund)

Hvalbåt

631 brt

10-1952

A/S Ørnen (A/S Thor Dahl), Sandefjord

339

ms LUKSEFJELL

Stykkgods

2.033 brt

1952

A/S Luksefjell (Olsen & Ugelstad), Oslo

340

ms HARPEFJELL

Stykkgods

4.326 brt

1953

A/S Luksefjell (Olsen & Ugelstad), Oslo

341

ms BYKLEFJELL

Stykkgods

4.331 brt

1952

A/S Falkefjell (Olsen & Ugelstad), Oslo

342

ms TINDEFJELL

Stykkgods

4.327 brt

1953

A/S Dovrefjell (Olsen & Ugelstad), Oslo

343

mt ORATOR

Tankskip

8.966 brt

1953

S. H. Smith-Sørensen, Arendal

344

mt ROSS HILL

Tankskip

8.974 brt

1954

Hvalfanger A/S Rosshavet (Joh Rasmussen & Co.), Sandefjord

345

ds INGERTRE

Stykkgods

5.078 brt

1954

A/S Inger (Jacob Kjøde AS), Bergen

346

ms JAG TARA (Sjøsatt som MAGNUS STOVE)

Stykkgods

3.982 brt

1954

Great Eastern Shipping Co. Ltd, Bombay, India

347

mt HORNFIGHTER

Tankskip

8.971 brt

1954

Johan Horns Red. A/S (Jacob Kjøde A/S), Bergen

 

ms MONTEVIDEO
(Skrog fra Langesund Mek. Verksted, Langesund)

Stykkgods

3.240 brt

1954

A/S Ivarans Rederi, Oslo

348

mt SLEMDAL

Tankskip

8.992 brt

1955

A/S Moltzau's Tankrederi (Moltzau & Christensen), Oslo

349

mt ROBERT STOVE

Tankskip

8.998 brt

1955

Lorentzens Skibs-A/S & Lorentzens Rederi Co. A/S (Lorentzens Rederi Co.), Oslo

350

ds ASKELADDEN

Stykkgods

2.481 brt

1955

Rederi-A/S Aladdin (J. T. Farsjø & Co.), Oslo

 

ds NORTREFF
(Skrog fra Pusnæs Støberi & Mek. Verksted, Arendal)

Hvalbåt

901 brt

10-1955

Hvalfangerselskapene Globus & Polaris A/S (Melsom & Melsom, Nanset), Larvik

 

ds STAR X
(Skrog fra Pusnæs Støberi & Mek. Verksted, Arendal)

Hvalbåt

901 brt

10-1956

Hvalfanger-A/S Rosshavet (Joh. Rasmussen), Sandefjord

351

mt HORN CRUSADER

Tankskip

13.294 brt

1957

A/S Inger (Jacob Kjøde A/S), Bergen

352

ms RINGFRED

Stykkgods

4.401 brt

1956

Olav Ringdal, Oslo

353

mt TANK DUCHESS

Tankskip

13.229 brt

1956

Sigurd Herlofsen & Co., Oslo

354

mt STORVIKEN

Tankskip

13.222 brt

1957

Wallem, Steckmest & Co. A/S, Bergen

 

ms RIO DE JANEIRO
(Skrog fra Tangen Verft, Kragerø)

Stykkgods

3.277 brt

2-1957

A/S Ivarans Rederi, Oslo

355

ms VARANGFJELL

Bulkskip

10.774 brt

1956

A/S Falkefjell (Olsen & Ugelstad), Oslo

356

mt HONNØR

Tankskip

13.409 brt

1958

S. Ugelstads Rederi A/S (S. Ugelstad), Oslo

357

mt AMICA

Tankskip

10.191 brt

1957

Skibs-A/S Aino (C. H. Sørensen & Sønner), Arendal

358

mt HORN CLIPPER

Tankskip

10.160 brt

1958

Johan Horns Rederi-A/S (Jacob Kjøde A/S), Bergen

359

mt BELSTAR

Tankskip

10.190 brt

1958

Belships Co. Ltd Skibs-A/S, Oslo

360

mt TANK BARONESS

Tankskip

16.371 brt

1958

Sigurd Herlofsen & Co. A/S, Oslo

361

mt SOLVIKEN

Tankskip

13.328 brt

1959

Wallem, Steckmest & Co. A/S., Bergen

362

ms JOTUNFJELL

Bulkskip

12.031 brt

1959

A/S Falkefjell (Olsen & Ugelstad), Oslo

363

ms HEMSEFJELL

Bulkskip

12.046 brt

1959

A/S Falkefjell (Olsen & Ugelstad), Oslo

364

mt LYSEFJELL

Tankskip

13.327 brt

1960

A/S Dovrefjell (Olsen & Ugelstad), Oslo

365

ms BJØRGHEIM

Bulkskip

12.160 brt

1960

Hjalmar Bjørge, Oslo

366

ms ANGELINE

Bulkskip

12.756 brt

1961

I/S Angelus (H. Angell Olsen), Harstad

367

ms ELIN HORN

Bulkskip

30.548 brt

1968

A/S Inger (Jacob Kjøde A/S), Bergen

368

ds KOS 53

Hvalbåt

626 brt

11-1959

A/S Kosmos (Anders Jahre), Sandefjord

369

ms MUNDOGAS BRASILIA

LPG

8.472 brt

1961

A/S Gasskib (Øvind Lorentzen), Oslo

370

ms VARANGBERG

Malmskip

6.252 brt

1961

A/S Malmfart (Sameiet Varangskip I), Kirkenes

371

ms GREY MASTER

Bulkskip

12.662 brt

1961

Skibs-A/S Golden West, Oslo

372

mt TANK REX

Tankskip

30.648 brt

1963

Sigurd Herlofsen & Co. A/S, Oslo

373

ms VENABU

Bulkskip

12.748 brt

1962

Halfdan Ditlev-Simonsen & Co., Oslo

374

ms FELIS

Stykkgods

7.494 brt

1962

Rederi-A/B Jan (Aug. Lefler & Son), Göteborg, Sverige

375

ms AXEL B LORENTZEN

Bulkskip

11.071 brt

1963

Lorentzen’s Rederi Co. A/S, Oslo

376

 

 

 

 

 

377

mt TEXACO NORGE

Tankskip

13.223 brt

1962

Texaco Norway A/S, Oslo

378

mt TEXACO SCANDINAVIA

Tankskip

13.222 brt

1962

Texaco Norway A/S, Oslo

379

mt GRANHEIM

Tankskip

13.248 brt

1964

Hjalmar Bjørge, Oslo

380

ms JAROSA

Bulkskip

16.321 brt

1963

Bulls Tankrederi A/S (Anders Jahre), Sandefjord

381

ms FERNLAND

Stykkgods

6.335 brt

1964

Fearnley & Eger, Oslo

382

ms PACIFIC EXPRESS

Kjøleskip

6.310 brt

1964

Sigurd Herlofsen & Co. A/S, Oslo

383

mt TEXACO BELGIUM

Tankskip

13.121 brt

11-1965

Texaco Norway A/S, Oslo

384

ms NORDTIND

Tråler

296 brt

1965

A/S Havfiske, Melbu

385

ms VESTTIND

Tråler

296 brt

1965

A/S Havfiske, Melbu

386

ms ROALD JARL

Bulkskip

21.937 brt

1965

Det Nordenfjeldske D/S-selskab A/S, Trondheim

387

ms DAGRUN

Bulkskip

13.881 brt

1965

A/S Ocean (John P. Pedersen & Son), Oslo

388

ms NORSE TRANSPORTER

Bulkskip

16.885 brt

1966

Odd Godager & Co., Oslo

389

ms HÅJA

Tråler

370 brt

1966

Hammerfest Havfiskeselskap AS, Hammerfest

390

ms BELCARGO

Bulkskip

11.469 brt

1966

Skibs-AS Belships Co. Ltd, Oslo

391

ms RINGAR

Bulkskip

11.859 brt

1966

Olav Ringdal, Oslo

392

mt TEXACO PUERTO RICO

Tankskip

3.554 brt

1966

Texaco Panama Inc., Monrovia, Liberia

393

ms BOOKER VIKING

Stykkgods

3.692 brt

6-1967

Booker Line Ltd, London, England

394

ms BULK PIONEER

Bulkskip

11.659 brt

1967

Sigurd Herlofsen & Co. A/S, Oslo

395

ms BULK EXPLORER

Bulkskip

11.656 brt

1968

Sigurd Herlofsen & Co A/S, Oslo

396

ms VINGNES

Bulkskip

13.683 brt

1967

Halfdan Ditlev-Simonsen & Co., Oslo

397

ms EXPECTATION

Bulkskip

11.610 brt

1967

Rederi-A/B Dalen (Jørgen J. Lorentzen), Göteborg, Sverige

398

ms BELOCEAN

Bulkskip

11.343 brt

1968

Skibs-A/S Belships Co. Ltd, Oslo

399

ms STOVE TRADITION

Bulkskip

11.294 brt

1969

I/S Stove Tradition (Stove Shipping), Oslo

400

ms VIATOR

Bulkskip

21.836 brt

11-1968

Skibs-A/S Aino, Skips-A/S Viator & Skips-A/S Viva (C. H. Sørensen & Sønner), Arendal

401

ms SANDAR

Bulkskip

21.836 brt

5-1969

I/S 401 (Haldor Virik), Sandefjord

402

ms FALCON

Bulkskip

6.586 brt

1968

A/S Sulfidmalm, Kristiansund

403

ms RINGSTAD

Bulkskip

21.819 brt

1969

Olav Ringdal, Oslo

404

ms BULK PROSPECTOR

Bulkskip

21.815 brt

1969

Sigurd Herlofsen & Co. A/S, Oslo

405

ms MELSOMVIK

Bulkskip

12.791 brt

1970

I/S Melsomvik (Simonsen & Astrup), Oslo

406

ms COLUMBIA

Bulkskip

12.782 brt

1970

Reidar Rød R/A, Tønsberg

407

ms SANDVAAG

Bulkskip

21.777 brt

1970

I/S 407 (Haldor Virik), Sandefjord

408

ms STOVE FRIEND

Bulkskip

11.784 brt

1970

Rederi-A/B Dalen (Jørgen J. Lorentzen), Göteborg, Sverige

409

ms OLAV RINGDAL

Bulkskip

60.457 brt

1971

Ringdals Rederi A/S & Olav Ringdals Tankrederi A/S (Olav Ringdal), Oslo

410

ms ARIEL

Bulkskip

60.483 brt

1971

I/S Ariel (C. H. Sørensen & Sønner), Arendal

411

ms BELNOR

Bulkskip

22.489 brt

1971

Skibs-A/S Belships Co. Ltd, Oslo

412

ms BELSTAR

Bulkskip

22.494 brt

1972

Skibs-A/S Belships Co. Ltd, Oslo

413

ms JESSIE STOVE

Bulkskip

60.414 brt

1972

P/R 413 (Stove Shipping), Oslo

414

FHV

 

 

1970

Fredrikstad Havnevesen, Fredrikstad

415

ms BULK PROMOTER

Bulkskip

22.494 brt

1972

Sigurd Herlofsen & Co. A/S, Oslo

416

ms ANCORA

OBO

71.318 brt

1973

P/R Ancora (C. H. Sørensen & Sønner), Arendal

417

ms STOVE CAMPBELL

Bulkskip

22.495 brt

12-1973

S/A Jojolo (Stove Shipping), Oslo

418

ms ACINA

OBO

72.024 brt

1974

Skibs-A/S Aino, Skibs-A/S Viator, Skibs-A/S Viva & Skips-A/S Bonita (C. H. Sørensen & Sønner), Arendal

419

ms STOVE TRANSPORT

Bulkskip

23.010 brt

1974

Rederi-A/B Dalen (Dalen Fraternitas), Göteborg, Sverige

420

ms SANDEFJORD

OBO

71.306 brt

1974

I/S 420 (Haldor Virik), Sandefjord

421

ms ALEPPO

Bulkskip

22.997 brt

1974

Rederi-A/B Dalen (Dalen Fraternitas), Göteborg, Sverige

422

mt STOVE CALEDONIA

Tankskip

72.614 brt

1975

R/A Dalen (Stove Shipping), Göteborg, Sverige

423

ms COLOMBIA

Bulkskip

59.963 brt

1975

Reidar Røds R/A, Tønsberg

424

ms BELCARGO

Bulkskip

59.962 brt

1975

Skibs-A/S Belships Co. Ltd, Oslo

425

mt TANK BARONESS

Tankskip

71.780 brt

1976

Sigurd Herlofsen & Co. A/S, Oslo

426

ms ORO CHIEF

OBO

70.982 brt

1976

Sigurd Herlofsen & Co. A/S, Oslo

427

ms MELSOMVIK

Bulkskip

22.980 brt

1977

I/S Melsomvik (Simonsen & Astrup), Oslo

428

ms HORN CRUSADER

Bulkskip

59.962 brt

1976

Jacob Kjøde A/S, Bergen

429

 

 

 

 

 

430

ms BORE SKY

RORO

4.745 brt

1977

Ångfartygs-A/B Bore, Åbo, Finland

431

ms BORE SUN

RORO

4.985 brt

1977

Ångfartygs-A/B Bore, Åbo, Finland

432

ms ROLITA

RORO

4.817 brt

1977

O/Y Navire A/B, Pargas, Finland

433

ms GEROITE NA ODESSA

RORO

9.610 brt

1978

Transimpex (Nav. Maritime Bulgare), Varna, Bulgaria

434

DOCK I

Flytedokk

ca. 8.000

1979

AHB Schiffscommerz, Rostock, Øst-Tyskland

435

ms SKAUGRAN

RORO

31.075 brt

1-1979

I. M. Skaugen & Co., Oslo

436

ms SKAUBORD

RORO

31.070 brt

9-1979

I. M. Skaugen & Co., Oslo

437

 

Flytedokk

ca. 20.000

1980

Dakar Marine, Dakar, Snegal

438

ms JARAMA

OBO

42.105 brt

3-1981

A/S Kosmos (Anders Jahre), Sandefjord

439

ms JARMINA

OBO

42.105 brt

1981

A/S Kosmos (Anders Jahre), Sandefjord

440

ms HEKTOR

LPG

15.405 brt

6-1982

A/S Hektorgas (Rederiet Helge R. Myhre), Oslo

441

ms SKEENA

RORO

33.059 brt

1982

Seaboard Shipping Services Ltd, London, England

442

ms HEBRIS

LPG

15.397 brt

1983

A/S Nordsjøgas I (Rederiet Helge R. Myhre), Oslo

443

mt ANNA KNUTSEN (Skrog fra Wärtsila Marine, Åbo, Finland)

Tankskip

69.313 brt

12-1986

K/S Knutsen Shuttletank A/S, Haugesund

Verkstedet kan føre historien tilbake til ca. 1700. I 1920 kjøpte Peter Grønner verftet for 1.000 spesiedaler. I 1844 kjøpte Peter Gelertsen verftet for 3.000 spesiedaler og drev det under navnet Kragerøens Værft, også kalt Krana. I 1870 solgte hans enke en del av verftet til J. & A. Jensen ved Myrens mekaniske Verksted, Kristiania som døpte verftet Fredriksstad Mek. Verksted og satte det i drift 16. november 1870.
A/S Fredriksstad Mek. Verksted ble stiftet 01/10-1906.
I 1981 ble verkstedet en del av Kværnerkonsernet med navnet A/S Nye Fredriksstad Mek. Verksted.
Verkstedet stanset bygging av skip i 1987 og omstilte produksjonen til offshore-industri.
Kværner solgte FMV til lokale eiere i 1993, som kalte verkstedet Værste A/S, men beholdt store deler av området i Kværner Eiendom.
I 2010 gikk Værste A/S sammen med Pareto og dannet Fredrikstad Eiendomsinvest A/S.
Dat arbeides for å utvikle området til kontorbygg med statlige og fylkeskommunale leietakere.

Finn Ohlsen says:
27.12.2012 - 07:02

Texaco Belgium -65 was steamturbine driven

Siri Johannessen says:
09.10.2013 - 01:07

Spørsmål: Er det kjent om bnr 250 (DS Mod) forliste i Nordsjøen i desember 1921 / januar 1922?

Dag Bakka jr. says:
09.10.2013 - 22:50

Ja, detaljene er slik:

T/S MOD (LCKN)
Bygd av Fredriksstad mek. Verksted, Fredrikstad
4446 brt, 2707 nrt 371.0 x 52.0 x 26.0
2x TU > 1x EM (Svenska Turbinfabriks AB, Ljungström),
1921: Levert som MOD for A/S Ivarans Rederi (Ivar An. Chritsensen), Kristiania
1922: 22.01.: Sank 1000 nm. Ø av Halifax etter at lasten forskjøv seg på reise New York –
Antwerpen med stykkgods. 10 mann omkom.

mvh
Dag (moderator)

Brian H. Young says:
07.10.2015 - 10:07

Jeg husker M/S Ariel,,,,Flotte minner ifra FMV, Min Far jobbet der som sveier,,,

Commenting has been disabled.
Om foreningen

Norsk Skipsfartshistorisk Selskap

    • 1500 medlemmer
    • syv lokalforeninger med regelmessige møter
    • tidsskriftet SKIPET 4 ganger i året
    • eier unik fotosamling
Vårt magasin

Files in English

You may find files on our website intelligible to English users.

 

Warbuilt - MMS 110 foot class

MMS 140 foot class

Escort trawlers to Scandinavia

German vessels to Norway 1945/46

 

mv FJALIR (1939) was the former German Kondor

 


NSS – Norsk Skipsfartshistorisk Selskap | Norwegian Maritime History Society. epost: dbakka(a)online.no